Babát vársz? Montessori vizuális körforgók – neked is feltűnt már, hogy körülötted mindenki a róluk beszél? Azt kell mondanom, teljesen érthetően, hiszen nagyon pozitív hatással vannak a babák (nemcsak vizuális!) fejődésére. Ettől függetlenül ne dobj el most mindent és szaladj megvenni az összeset, amiről itt olvasol! Először böngészd át az alábbi útmutatót, hátha így könnyebben el tudod majd dönteni, hogy pontosan mire van szükséged. De hadd beszéljenek magukért a körforgók!
MIÉRT VAN „SZÜKSÉGED” MONTESSORI VIZUÁLIS KÖRFORGÓKRA?
Tudtad, hogy a látás az újszülöttek legkevésbé fejlett érzékszerve? Amikor megszületnek, még csak homályosan látnak, mert a retina, ami a látást vezérli, még nem fejlődött ki teljesen. Ezért van az, hogy a világot fekete-fehérben, valamit a szürke árnyalataiban látják. Az első hat hónap alatt a látásuk fokozatosan javul. Ezt a folyamatot mi a megfelelő eszközökkel támogathatjuk, sőt, elősegíthetjük. Olvass bele ebbe az írásomba, hogy megismerd a fejlődési folyamatot hónapról hónapra.
Amit a picik életük első hónapjaiban látnak, hosszú ideig nagy hatással lesznek a vizuális képességeire. A Montessori vizuális körforgók tudományos kísérletek eredményei. Egyetlen céllal jöttek létre, hogy segítsék a gyermekek látásának fejlődését, beleértve a vizuális képességek teljes skáláját. Minden egyes körforgó csak megfelelő mértékű ingert ad a babáknak, ami kihívást jelent számukra anélkül, hogy túlterhelné őket.
MI A MONTESSORI VIZUÁLIS KÖRFORGÓK SORRENDJE?
A körforgókat a baba képességeihez mérten egy meghatározott sorrendben használjuk. (Erről részletesen ide kattintva olvashatsz.) Az első, amit bemutathatsz a picinek, az a Munari. Azután következik az Oktaéder, a Gobbi, majd a Táncosok. A Montessori módszer meghatároz egy hozzávetőleges időkeretet, így mindig tudod, hogy mikor kell lecserélni a forgókat. A hangsúly azonban a hozzávetőleges szón van, mert minden baba más ütemben fejlődik. Nagyon fontos, hogy figyeld a babádat, hogy mikor van felkészülve a következő forgóra. Általánosságban elmondható, hogy kéthetente ajánlott a csere.
Az Állatos Körforgókat használhatod egymással párhuzamosan is. A babád érdeklődésének megfelelően cseréld őket. Végül, amikor látod, hogy a pici feljődése a vizuális érzékelésről a fizikaira tér át, elkezdhetitek használni a Montessori Tapintható Tárgyakat.
Itt olvashatsz arról, hogy hogyan hozhatod ki a legtöbbet a körforgókból.
MIÉRT FONTOSAK?
A babáknak gyakorolniuk kell, hogy hogyan hozzák összhangba a szemüket, hogyan fókuszáljanak és hogyan mozgassák azokat megfelelően. Ez az első lépés a körülöttük lévő világ megértésének hosszú folyamatában. Azáltal, hogy megtanulják, hogyan használják a vizuális információt, amit a szemük az agyuknak küld, kikövezik az utat a tárgyak felé nyúláshoz, majd a megfogásához.
A Montessori vizuális forgókat kifejezetten a babák vizuális fejlődésének segítésére tervezte Maria Montessori, fejlesztve a dinamikus szemmel követést (egy tárgy szemmel való követése), binokuláris látást (két szem együttes használata), színdiszkriminációt, méret- és mélységérzékelést, a fókusz megtartását és a koncentrációt, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Minden egyes körforgó éppen annyira serkenti a látásérzékelést, hogy kihívást jelentsenek a picik számára, a túlterhelés veszélye nélkül. Nézzük ezekbe bele jobban.
Dinamikus szemmozgás
Az egyik fő terület, aminek a fejlődését a Montessori Vizuális Körforgók segítik, az a dinamikus szemmozgás. Ez röviden annyit jelent, hogy a babák szeme képes követni egy mozgó tárgyat. Ez egy annyira fontos képesség, hogy évekig befolyásolja a gyermekek életét. Szükséges például ahhoz, hogy el tudjanak érni egy tárgyat és meg is tudják ütni azt. Hogy egy másik példát említsek: hasznos lesz, amikor gyermekünk sportolni kezd vagy amikor olvasni tanul. A szavak nyomon követése az olvasás egy alapkészsége.
Amikor a babád csodálja a körforgókat, egyértelmű, hogy képes-e a dinamikus szemmozgásra. Ha azt tapasztalod, hogy a gyermekednek esetleg problémája van a tárgyak követésével, mindenképp konzultálj gyermekorvosoddal.
Koncentráció
Sok szülő megdöbben, amikor látja, hogy gyermekét teljesen ámulatba ejtik a körforgók. Néhányan teljesen lemerevednek!(Ebben az írásomban olvashatsz arról, hogy milgyen reakciókat vátlanak ki a babákból.) Ezek a körforgók specifikusan a fejlesztést igénylő vizuális területeken segítenek. A babák nem tudják levenni róluk a szemüket! Lekötik a figyelmüket, ösztönözve őket a tárgy megfigyelésére, így kialakul a koncentráció.
A koncentráció olyan, mint egy izom. „Edzésre” és gyakorlásra van szüksége. Ha születéstől kezdve fejlesztjük folyamatosan, fokozatosan erősödik és hosszabbá válik. Azok a picik, akik már az első pillanattól használnak Montessori körforgókat, elképesztő koncentrációs képességekkel rendelkeznek. Sok baba képes akár 20-30 percig összpontosítani a forgókra, ami azért valljuk be nem kevés idő egy ilyen pici számára! Ez a képességük velük marad és segíti őket a tanulásban.
MIÉRT OLYAN KÜLÖNLEGESEK A MONTESSORI KÖRFORGÓK?
Van pár olyan szempont, amit minden Montessori körforgóra érvényes. Mindegyik esztétikus, szemet gyönyörködtető, egyszerű, de egyben kecses vonalakból áll és megnyugtató hatással van a babára. Nem állhatnak több, mint öt elemből, hogy a baba látórendszere ne legyen túlterhelve. Mint a legtöbb Montessori eszköz, a körforgók is, amennyire lehetséges, elszigetelnek egyetlen érzékszervet, ezáltal maximálisan stimulálva azt. Ez ebben az esetben a látást jeleni, ezért a körforgók nem adnak ki semmilyen hangot.
Szintén nagyon fontos, hogy a körforgók konkrét, a valóságban is megtalálható elemeket mutassanak a babának. Ezért van az, hogy a legtöbb Montessori és Montessori-inspirált körforgó geometriai formákat, vagy állatokat ábrázol.
Az Állatos Körforgók nemcsak valóságos képekből állnak, de az ábrázolt állatok mozgását is próbáljál utánozni. Ez annak az oka, hogy csak olyan állatokat találsz, amik szállnak (a Pillangók, a Fecske körforgó), vagy úsznak (a Bálna körforgó). Ezek a könnyű ábrák lassan és kecsesen mozognak körbe, így a babádnak lehetősége van, hogy gyakorolja a szemmel követést, mélységérzékelést és a szín-, és méret szerinti megkülönböztetést.
HOGYAN KELL A MONTESSORI VIZUÁLIS KÖRFORGÓKAT RÖGZÍTENI?
Íme néhány javaslat. Ezeket érdemes a használatuk előtt minden alkalommal végigolasni. Nagyon javasom a betartásukat.
- Minden esetben felügyeld a babád használat közben.
- Olyan helyre akaszd fel, ahol a picid ébren töltött idejét tölti, hiszen a körforgók stimulálják és nem megnyugtatják őt.
- Akkor mutast be a forgókat, amikor a babád teljesen ébren van és nyugodt, így képes lesz a koncentrációra és megfigyelésre.
- A babád mellkasa felett minimum 30 centiméterre, a fejétől 20-30 centiméterre helyezd el a forgót, így biztosan nem éri majd el és nem tudja megragadni.
Ide kattintva olvashatsz a leggyakoribb felfüggesztési hibákról.
HOGYAN HELYEZD A BABÁDAT A KÖRFORGÓ ALÁ?
Miután hazaértetek a kórházból és megszokjátok az otthoni környezetet, körülbelül két hét múlva bemutathatod a picinek a Munari körforgót. A babádat egy topponcino-ra helyezheted, ami egy biztonságos és kényelmes légkört biztosít számára. Amikor babád már egy picit nagyobb, egyből teheted a játszószőnyegre. (Ide kattintva olvashatsz a Montessori baba helyéről.)
Hogyha arra gyanakodsz, hogy a babádnak esetleg refluxa van, nyugtalanná válik vízszintesen fekve a matracon. Helyezz egy puha plédet, törölközőt vagy szoptatós párnát a picid alá, hogy a felsőteste egy kissé felemelkedjen.
NEKED MIT KELL TENNED?
Két fontos Montessori alapelv van ezzel kapcsolatban: „Időt adni” és „nem zavarni”, amelyek szó szerint értendők. Adj annyi időt a babának, amennyire csak szüksége van és ha lehetséges semmilyen módon nem zavard az intenzív megfigyelésben. A kondentráció felépítése és a látás képességének elsajátítása nehéz munka. Amit viszont tehetsz, az az, hogy ott ülsz, vigyázol rá és csodálod, ahogy a gyermeked örömmel figyeli a körforgók táncát. A babád egyértelműen a tudtodra adja majd, ha már esetleg megunta a „nehéz munkát”. Figyelj gyermeked jelzéseire és azokhoz igazodj.
ZÁRÓGONDOLATOK
Én személy szerint hiszek-e abban, hogy a babáknak szüksége van a Montessori körforgók segítségére a vizuális képességeik fejlesztéséhez? Igen. Nélkülük is fejlődnének ezek a képességek? Természetesen! A Montessori lényege nem a drága kellékekben, fejlesztőkben rejlik, hanem a filozófiában, abban, ahogy a babánkat neveljük. Abban is hiszek, hogy a nemcsak a Montessori körforgókat kell bemutatnunk a babánknak. Tudom, hogy egy kis kereséssel nagyon sok, a körforgókhoz hasonló élményt tudsz nyújtani a picibabádnak.
Ha szeretnéd megvásárolni a fent említett „csináld magad” Montessori körforgókat a babád számára, kérlek kattints ide a boltom megnyitásához.
Kattints ttints a linkekre, ha többet szeretnél megtudni arról, hogy hogyan segítik a Tapintható Tárgyak és az Érzékfejlesztő Játékok a babád fejlődését.
Nagyon szeretném látni a babádat, ahogyan az általad összerakott körforgókat figyeli. Ha van kedved, oszd meg a képeidet az Instagram oldalamon. #montessoriedited, @montessoriedited